Żywienie to nieodłączny element każdej terapii. Dieta wspomaga leczenie wielu różnych chorób i to nie tylko tych związanych z nadmierną masą ciała. Dzięki niej można zminimalizować ryzyko powikłań oraz zapewnić pacjentowi szybsze dojście do prawidłowej formy i optymalnego stanu organizmu. Jedną z najczęściej stosowanych diet leczniczych jest dieta lekkostrawna. Mimo iż kojarzy się ona głównie z żywieniem szpitalnym, może być stosowana także przez tych pacjentów, którzy przebywają w domach, a chcą po prostu przyspieszyć proces rekonwalescencji po przebytej chorobie.
Dieta lekkostrawna to po prostu delikatnie zmodyfikowana dieta podstawowa. Jest prosta, dzięki czemu większość pacjentów może ją stosować bez żadnych problemów. Jako że składa się z produktów, które są łatwo trawione, nie jest ona żadnym obciążeniem dla układu pokarmowego, który w przypadku wychodzenia z chorób powinien działać jak najlepiej. To ważne, by dbać o swoje jelita. Większość chorób zaczyna się bowiem właśnie w nich. A nawet te, które nie są bezpośrednio z nimi związane, wymagają zadbania o układ pokarmowy. Dlaczego jest to aż tak ważne? Ponieważ organizm, który zajmuje się trawieniem obciążających go potraw, nie jest w stanie skoncentrować całej swojej energii i uwagi na walce z główną chorobą. Należy mu stworzyć do tego odpowiednie warunki. Taki jest właśnie główny cel diety lekkostrawnej.
W przypadku układania diety lekkostrawnej bardzo ważne jest to, aby zachować tą wartość kaloryczną posiłków, na jakiej pacjent żywił się dotychczas. Nie wolno też zmieniać ich zawartości. Ogólny skład potraw powinien być przynajmniej zbliżony, by dieta nie doprowadziła do jakichś nowych niedoborów pokarmowych i nie zaszkodziła pacjentowi. Różnica polega na tym, że z diety lekkostrawnej wyklucza się obciążające układ pokarmowy posiłki, a zastępuje się je ich lekkimi odmianami. Jakiś przykład? Ciemne pieczywo, zawierające sporą ilość błonnika pokarmowego, wymienia się na to jasne, czyli pszenne. Warzywa strączkowe zastępuje się z kolei tymi niewzdymającymi, a z owoców zwykle całkowicie się rezygnuje.
Dieta lekkostrawna to taki podstawy model leczniczego żywienia, który bardzo dobrze sprawdza się u większości pacjentów. Odciąża ona układ pokarmowy i sprawia, że zaczyna on po prostu lepiej funkcjonować. Dodatkową zaletą diety lekkostrawnej jest to, że ma ona zdolność do zwalczania różnych dolegliwości typowo trawiennych.