Jako dumni posiadacze samochodu dbamy o niego i staramy się by służył nam jak najdłużej. Do tych podstawowych czynności, które wykonujemy jest regularne jeżdżenie na przeglądy diagnostyczne, mycie samochodu oraz pielęgnacja jego karoserii i drobne naprawy. Mycie pojazdu z zewnątrz to oczywiście tylko część zabiegów pielęgnacyjnych bo ważna jest także dbałość o wnętrze: tapicerkę, fotele i dywaniki. I właśnie samodzielne wyczyszczenie tapicerki sprawia nam najczęściej problemy.
Problem mogą sprawić nie tylko plamy czy zacieki ale również nieprzyjemne zapachy. Chyba każdy właściciel zna ten ból gdy w jego ukochanym aucie coś się rozleje lub pobrudzi. Jedną z najbardziej problematycznych substancji jest mleko. Może się ono rozlać podczas przewożenia zakupów gdy jest niewłaściwie zabezpieczone. Zdarza się także, że nasze dzieci coś jedzą lub piją podczas podróży samochodem a wtedy nietrudno o drobny wypadek. W jaki sposób sobie wówczas poradzić? Jak usunąć zapach rozlanego mleka w samochodzie?
Samodzielne czynności
W przypadku gdy mleko już się rozlało bardzo ważna jest szybka reakcja: z początku bowiem nie czujemy żadnego zapachu zaś tapicerka w miejscu rozlania może być wilgotna i nieco tłusta. Już po kilku godzinach jednak mleko się psuje, bakterie zaczynają fermentować a proces ten powoduje bardzo nieprzyjemny zapach.
Powinniśmy zatem wyjąć zalany element tapicerki i jak najszybciej go wyprać, być może będziemy musieli tę czynność wykonać dwukrotnie.
Gdy mlekiem zalana będzie wykładzina samochodu, musimy wyjąć wszystkie elementy utrudniające dostęp takie jak fotele, gumowe dywany lub osłony progów. Należy zwrócić uwagę na wygłuszenia karoserii ponieważ substancja mogła dostać się również tam – wówczas należy wymienić wygłuszenia na nowe.
Usługi specjalistyczne
Samodzielne usunięcie zapachu rozlanego mleka może być bardzo trudne a w pewnych sytuacjach wręcz niemożliwe. Warto zatem rozważyć wizytę w serwisie i zlecenie czyszczenia fachowcom. Proces czyszczenia polega na wypraniu tapicerki za pomocą specjalistycznych preparatów chemicznych. Często konieczne jest wymontowanie tapicerki. Kolejną czynnością jest ozonowanie wnętrza pojazdu aby pozbyć się przykrego zapachu i zdezynfekować samochód.