Wraz ze wzrostem świadomości konsumenckiej, z roku na rok rośnie zainteresowanie zdrowym stylem odżywiania oraz żywnością ekologiczną. Konsumenci coraz częściej czytają etykiety produktów oraz coraz bardziej zwracają uwagę na to co kupują. Żywność certyfikowana zwana potocznie żywnością ekologiczną określa żywność, która została wyprodukowana w zgodnie z wymogami dla rolnictwa ekologicznego.
Zgodnie z tymi wymaganiami produkty nie zawierają pestycydów ani sztucznych nawozów. System zarządzania rolnictwem ekologicznym polega na produkcji żywności opartej na ochronie środowiska i zasobów naturalnych ziemi. Bazuje na utrzymaniu wysokiego stopnia różnorodności biologicznej. Korzysta z zasobów i energii naturalnej, jednak tylko w bezpieczny dla powietrza, gleby i wody sposób. Zrównoważony system zarządzania funkcjonuje w zgodzie z cyklami przyrody i w symbiozie ze zwierzętami dzięki, którym produkowana jest żywność pochodzenia ekologicznego.
Certyfikaty wydawane są przez określone instytucje certyfikujące, które spełniają wymagania określone w ustawie. Otrzymanie certyfikatu jest dowodem, że produkty spełniają wymogi prawne oraz podlegają stałej kontroli.
Kupowanie żywności certyfikowanej, daje konsumentowi gwarancję, że produkt został wyprodukowany metodami całkowicie naturalnymi bez użycia nawozów sztucznych, pestycydów i innych zanieczyszczeń. Z kolei zwierzęta hodowane w gospodarstwach ekologicznych karmione są paszami z własnej produkcji bez antybiotyków i GMO oraz przechowywane są w warunkach humanitarnych. Ekologiczne produkty przeznaczone do spożycia nie mogą zawierać w swoim składzie sztucznych barwników, konserwantów, substancji zapachowych i smakowych.
Żywność opatrzona certyfikatem jest dla nas bezpieczna i zdrowa. Aktualnie brak jest jednoznacznych badań, które mogłyby stwierdzić, że żywność certyfikowana ma korzystniejszy wpływ na zdrowie niż żywność konwencjonalna. Jednak nie ulega wątpliwości, że produkcja żywności ekologicznej w mniejszym stopniu oddziaływuje negatywnie na środowisko naturalne.