Promieniowanie UV dzieli się na trzy typy. Promieniowanie UVC nie ma większego wpływu na zdrowie człowieka. Jest ono w większości pochłaniane przez warstwę ozonową Ziemi. Promieniowanie UVB przybiera różne natężenie w zależności od pory dnia i pory roku. Ten rodzaj promieniowania jest odpowiedzialny za opaleniznę, powstawanie nowotworów oraz poparzenia słoneczne. Promieniowanie UVA przenika przez chmury, szkło, a jego natężenie jest niezależne od pory roku. Wnika głęboko w naskórek.
Dlaczego należy stosować kosmetyki z filtrem?
Kosmetyki z filtrem chronią przed szkodliwymi promieniami UVB i UVA. W Polsce są nieodzowne latem. Producenci namawiają na całoroczne używanie takich środków, ale zostało to udowodnione, że takie działania nie mają sensu. Jeśli latem jesteś na plaży lub wystawiasz się na ekspozycję słoneczną, powinieneś zadbać o dobry krem z filtrem. Tworzy on na powierzchni skóry cienki film, który odbija szkodliwe promienie, nie dopuszczając ich do dotarcia w głąb naskórka.
Jak dobrać odpowiedni krem z filtrem?
Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę czynnik SPF. Wskaźnik ten oznacza stosunek ilości promieniowania UV powodującego oparzenia przy braku filtra. I tak, wskaźnik SPF 30, oznacza, że do poparzenia słonecznego dojdzie po 30 krotnym czasie niż w przypadku wyjścia bez żadnego zabezpieczenia. Im wyższy wskaźnik SPF, tym lepsza i skuteczniejsza ochrona przed palącymi promieniami słońca. Raczej nie należy dobierać kremu z filtrem do rodzaju karnacji. Ten błąd robi wiele osób. Bruneci o jasnej cerze mogą być także narażeni na poparzenia, dlatego krem musi być dobrany do intensywności słońca. Zwracajmy też uwagę na oznaczenie PA ++. PA jest doskonale znane wielbicielom koreańskich kosmetyków. To azjatyckie oznaczenie zyskuje na popularności też w Polsce i oznacza ochronę przed promieniowaniem UVA. Im więcej plusów przy PA, tym lepszą ochronę daje kosmetyk.
Zalety
Stosowanie kremów z filtrem zapobiega poparzeniom, starzeniu się skóry oraz nowotworom. Nie rezygnujmy jednak całkowicie ze słońca. Pamiętajmy, że ludzki organizm nie wytwarza sam witaminy D, dlatego słońce jest tak korzystne dla uzupełniania niedoborów witaminy D.