W wielu krajach na świecie ryż to podstawa diety. Jest składnikiem wielu potraw, ze względu na smak, lekkostrawność, a przede wszystkim w wielu regionach na dostępność. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów ryżu, ale najbardziej popularny jest biały.
Niestety jest on również najmniej korzystny dla ludzkiego organizmu, ponieważ w procesie przetwarzania został pozbawiony błonnika. Z tego też powodu jest najlepiej przyswajalnym źródłem węglowodanów, które biorą aktywny udział w procesie tycia. Ten gatunek ryżu najlepiej sprawdza się w diecie sportowców, ponieważ dostarcza bardzo szybko energii.
Dużo bardziej przydatne dla osoby odchudzającej się są ryz jaśminowy i basmati. Niestety nie posiadają łusek, które są tak istotne w procesie trawienia. Najzdrowszym i najbardziej przydatnym w diecie jest ryż brązowy, który podaje się razem z otrębami, bogatymi w błonnik, żelazo, magnez, cynk i witaminy z grupy B. osoby spożywające potrawy bogate w błonnik są mniej narażone na przyrost wagi, niż pozostałe. Dodatkowo ryz brązowy zawiera kwas fitynowy, które zadaniem jest usuwanie toksyn z organizmu.
Ryż czerwony jest rzadko spotykany, ale pomaga zapobiegać chorobom nowotworowym i układu krążenia, ze względu na dużą zawartość mikroelementów i witamin. Kolejnym produktem mającym zbawienny wpływ na działanie ludzkiego organizmu jest ryż czarny. Ma on ogromne znaczenie we wspomaganiu wzroku i pamięci. Wyżej wymienione gatunki ryżu zawierają antoocjanty, mające silne działanie antyoksydacyjne. Występuje jeszcze ryż żółty, o kleistej konsystencji. Ciężko jest go znaleźć w Polsce , ale w Azji jest niezwykle popularny. Dostępny jest też ryż dziki, który jest ziarnem trawy, ale ma więcej białka niż ryż prawdziwy i dużo więcej antyoksydantów niż ryż biały. Ten produkt jest prawdziwą skarbnicą żelaza, potasu i kwasu foliowego oraz witaminy C.
Dieta wykorzystująca ryż jest zarówno oczyszczająca, jak i odchudzająca. Większe efekty osiąga się, stosując ryż brązowy. Dietetycy zakładają, że w ciągu czterech tygodni można schudnąć do 10 kg. Należy pamiętać, aby uwzględnić w niej oprócz ryżu, także inne produkty jak: ryby, gotowane mięso, owoce, warzywa, kiełki oraz naturalne jogurty i kefiry. Oprócz tego powinno spożywać się około 2 litrów niskokalorycznych płynów: wody i herbat ziołowych.
Ryż jest bardzo dobrym produktem sprzyjającym odchudzaniu. Jest niskokaloryczny, w związku z tym nawet spożycie większej ilości nie spowoduje przekroczenia dziennej dawki kalorii. Zawiera bardzo dużo błonnika, który jest bardzo dobrym produktem przyspieszającym przemianę materii. Jest niezwykle sycący, w związku z tym uczucie głody nie jest dokuczliwe.